Sidor

onsdag 19 augusti 2026

Nytt i hyllan

Dessa böcker fick jag av Kulturladyn som rensat sin bokhylla. Tackar.
Denna bok vann jag på Bokprat.
Denna köpte jag på Bokprat.

tisdag 18 augusti 2026

Nyfiken på

Stockholm år 1762. En stad byggd på intriger, ambitioner och dolda lojaliteter. När ett engelskt sändebud hittas död i strömmarna utanför Drottningholm väcker det frågor som få tycks vilja ställa – och ännu färre besvara. I frihetstidens Sverige kan ett dödsfall i hovets närhet snabbt få politiska följder.


Till Stockholm har Amalia Lindecrona nyligen anlänt, fast besluten att arbeta vid teatern. Hon söker upp teaterdirektören Samuel Schönberg i hopp om en plats vid Drottningholms slottsteater. Samuel, som kämpar med att hålla ordning på sin ensemble i en verksamhet som ständigt balanserar mellan hovets nycker och publikens krav, inser snart att han kan ha nytta av en skarpsinnig medhjälpare. Men när ett mord inträffar inne på teatern förvandlas de sköna konsternas värld till en brottsplats.

Händelsen hotar inte bara teaterns rykte, utan antyder också kopplingar till de politiska maktspel som utkämpas i kulisserna kring riksråd, diplomater och drottning Lovisa Ulrika. När rykten börjar cirkulera om hemliga kontakter och politiska intriger dras Samuel och Amalia allt djupare in i ett nät av misstankar – där någon gör allt för att sanningen aldrig ska nå offentligheten.

Jag tycker det låter väldigt intressant, men vi får väl se. Kan alltid lyssna på den.

Vecka 34: Namnet Georg/George

Denna gången är det ett namn som är i fokus, nämligen Georg eller George. Mina skrivna ord har satt temat.
Vi börjar väl med George, denna helt fantastiska bok.
I serien Dennis heter grannen Georg. Man kan väl säga att Dennis driver honom till vansinne.
Ett hotell som heter George. Den ligger i min Storytel lista.
En annan George är denna snygging, som ser lika bra ut trots sin ålder.

måndag 17 augusti 2026

Bokprat i Jönköping

Karin Sundberg började och pratade om sina böcker. Hennes nyaste serie heter Öppet fall och är nu två böcker. Sedan har hon en serie som heter Picca-gruppen. Jag har inte läst någon av dessa serie men ska absolut göra det.
Sedan var det Jacob Lindfors tur att prata om sina böcker, hans nya serie heter Projekt Atlas och består av två böcker. Hans tidigare serie heter Operation vinterpacket. Jag köpte hans senaste bok Skyttarnas dans men ska försöka få tag i del 1.
Sen var det fika, kaffet var efterlängtat kan jag säga och det var en bautastor macka.
När vi var mätta och goa var det dags för Michaela Winglycke och hennes senaste serie heter Morden på Öland och är nu 3 böcker. Jag lyssnade på den första och gillade den jättemycket.
Hennes tidigare serie heter Vimmerbymorden och är uppe i sex delar.
Sist ut var Cilla Ingeborg men det var nog tur för hon är som en frisk fläkt. Vilken härlig människa.
Hon har kommit ut med en ny serie som heter Höglandet och del 1 Eksjömordet, den ska jag lyssna på för det är en superbra uppläsare. Hon har även en serie som heter Smålandsgruppen och bok 1 där heter Klenvirke och Grenvarv är på gång. Hennes allra tidigaste serie heter Västerviksserien och det finns  4 böcker i den. Den har jag lyssnat på. 
Här är hela gänget med Kicki som fick styra allt själv nu när hennes partner in Crime var sjuk
Jag fick två böcker med mig hem från Kulturladyn som var sjuk men hennes son lämna böckerna till hotellet. Tusen tack.
Jag vann en tredje pris på Bokbingot och en bok, jag som aldrig brukar vinna. Helt crazy ju.
Jag köpte Jacobs bok, den lät så himla intressant. Jag ville ha nummer ett också men han hade bara med sig pocket och det är jag inte så förtjust. Min son tyckte också de lät intressant.
I vanlig ordning så blev det en parkeringsböter, först tänkte jag att de hade gjort fel. Men jag, superklanten hade bytt två bokstäver i regnumret. Kan de inte ha det som förr med en jävla biljett i fönstret, dessa jädra parkeringsappar. Och du behöver inte bara en app, det finns en mängd olika. Så du ska hålla reda på vilken skit app du ska använda och hur länge du ska stanna och sen hålla koll på ditt reg nummer. Ja, just det, kolla så du har rätt bil med.
Det blev en cider för att lugna nerverna.
Dagen efter blev det väldigt stilla för då var jag så yr i huvudet. Var nog på grund av ilskan.

söndag 16 augusti 2026

Michaela Winglycke - De skyldiga

Ett kidnappningsdrama på Öland får personliga konsekvenser för polisen Claudia, i första delen av Michaela Winglyckes nya deckarserie.

En tidig morgon i ett sommarsoligt Köpingsvik på Ölands västra sida dras en kvinna in i en vit skåpbil, och kidnapparen efterlämnar ett papper med en märklig bokstavs- och sifferkombination. Claudia Lewin och hennes kollega Alex Berg tar sig an fallet, men timmarna går utan att någon anmäls saknad. När kidnapparen väl hör av sig är det i en livesändning. Hans budskap: De skyldiga ska straffas. Öga för öga, tand för tand. 

Samtidigt brottas Claudia med sitt kärleksliv, och någon skickar hotfulla sms till henne. Kan det vara hennes mamma, som precis släppts ur fängelset? Temperaturen stiger, klockan på livesändningen tickar ner och fler kvinnor kidnappas. Hur många offer måste skördas innan kidnapparen anser sig ha nått ut med sitt budskap? Hämtat från Storytel

Jag lyssnade på den här inför Bokprat i Jönköping och jag måste säga att jag blev glatt överraskad. Den var riktigt välskriven och jag tyckte om karaktärerna, sen är det inte fel att det utspelas på Öland. Boken innehåller lite om polisernas privatliv och sen får man följa polisarbetet och alla olika trådar. Den blev riktigt spännande på slutet och jag vill absolut läsa fortsättningen.

BETYG 4
Utgivningsdatum: 2024-05-22
Språk: Svenska
Speltid: 10 tim 24 min
Filformat: MP3
Filstorlek: 319,9 MB
ISBN: 9789180319287
Förlag: Bokfabriken
Uppläsare: Lyckow, Maria
Serie: Morden på Öland
Min bok är en ljudbok från Storytel 💚💛💚

En smakebit på söndag

Nu är man igång med jobbet igen och massa annat att göra, så det blir inte supermycket läst.
Det blir en hel del ljudböcker.
Denna handlar om Lovisa som får en stuga av sin mor och åker dit för att hitta tillbaka till sig själv.
Smakebiten;

”Låt oss börja äta. Jag är hungrig och Lelle kommer så snart han fått på sig kläder”, säger Cornelia. ”Ta för dig av pajen.”
Jag lägger upp en bit och det doftar himmelskt.
”Och här är sallad.” Cornelia skickar salladsskålen till mig. Träbesticken har båtar utsnidade längst upp och jag stryker med fingret längs seglet.
”Vad fina de är”, säger jag.
”Det är Mickes verk.”
”Snickar-Micke?” frågar jag.
”Ja, Stänkviks egen Snickar-Micke”, säger Cornelia.

Hoppas ni har en fin söndag och var gärna med på Böcker och bokstäver som är på torsdagar.

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

torsdag 13 augusti 2026

Böcker och bokstäver

Veckans bokstav är B
Barnbok du tyckte om som liten
Jag älskade Pippi böckerna och läste dem med förtjusning.
När jag blev lite större var det en annan serie som jag älskade.
Det var Lotta böckerna som var hysteriskt roliga.

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

onsdag 12 augusti 2026

Nytt i hyllan v.33

Jag gillar ju Tidsresor så jag var bara tvungen att ha denna.
Sen var jag så sugen på Alice Feeney Min makes fru och Mattias Edvardssons nya var bara ett måste.

tisdag 11 augusti 2026

Nyfiken på

En perfekt hustru, ett perfekt liv, en perfekt lögn.

Madison March är den perfekta hustrun, en tradwife med en perfekt familj och ett perfekt liv. Hon tillbringar sina dagar med att sätta surdeg och plocka grönsaker från trädgården medan hennes barn glatt leker på de fält som omger hennes hus. Middagen står alltid på bordet när hennes man Michael kommer hem, och de avslutar dagarna tillsammans med att sitta på verandan och se solen gå ner.

Hon lever ett liv som många drömmer om, och hon delar med sig av det till sina miljontals följare på Instagram. Ett liv som verkar naturligt och möjligt för alla.

Men allt är en lögn.

En tradwifes hemlighet är en smart och fartfylld thriller som tar andan ur läsaren. Perfekt för alla som älskar Mary Kubica och Freida McFadden.

                                                                               📚📚📚

Den låter jättebra, men läser man på Storytel så tycker folk så olika. Vad ska man tro?

Tisdagstrion. Vecka 33: Fjäderfän

Nu har Robert fått pippi för temat är Fjäderfän, men gud vad svårt.
Vi börjar med en barnbok.
Deckare som handlar fågelinfluensan. Väldigt spännande.
Fågelskådaren ingår i serien Mord i Falsterbo, som är lite humoristiska. Gissa vad som hänt med fågelskådaren?

söndag 9 augusti 2026

En smakebit på söndag

Jag är inte hemma i helgen utan hos mina barn och barnbarn i Stenstorp. 
Min lyssning är just nu av denna bok
Det roliga med denna ljudbok är att det är en Spotify lista med;
Spellista – Bara grannar
Ed Sheeran – Afterglow
Lady Gaga – Million Reasons
Laleh – Colors
The Killers – Quiet Town
Taylor Swift – Is it over now?
Ed Sheeran – I’m a Mess
Sara Bareilles – Brave
Ron Pope – A Drop in the Ocean
Ellie Goulding – How Long Will I Love You
Ed Sheeran – Thinking out Loud

Här kommer smakebiten från början av boken
Kom igen älskling. Bara en kilometer kvar, sedan har du gjort ditt dagsverk!”
David tjoar hurtigt och entusiastiskt, joggar på stället för att inte tappa puls. Min pojkvän är en fysisk maskin. Min puls är däremot etthundraåttio, kanske snart noll om jag faller ner och dör. Jag är helt färdig efter det här träningspasset.

Jag hoppas ni har en underbar söndag

You are invited to the Inlinkz link party!

Click here to enter

torsdag 6 augusti 2026

Nora Roberts - Som en drömbild

En tafatt men charmig lärare är verkligen inte typen som Mac Elliot blir kär i. Men en liten flört är kanske precis vad hon behöver. Allt för att slippa dras in alltför mycket i alla sockersöta bröllopsbesvär som hon ständigt utsätts för. Hon är fotograf och driver den framgångsrika bröllopsagenturen ”I nöd och lust” tillsammans med sina närmaste väninnor; Emma, Parker och Laurel. Aldrig kan hon väl ana att en liten flört med den trygge och pålitlige Carter kan leda till något djupare. Helt oväntat drabbas Mac av en förälskelse större än hon kunde drömma om. Men är kärleken hållbar, hon som alltid behöver omväxling…

SOM EN DRÖMBILD är första delen i en ny charmig romanserie av Nora Roberts. Hämtat från Storytel


Jag hade en bok kvar på bingot och det var Albert Bonniers förlag och då blev det en Nora Roberts bok.
Den var helt okej, lite lagom mysig. Någon gång ska jag läsa fortsättningen på serien. För jag antar att de andra böckerna handlar om Mac´s arbetskollegor. De har ju bröllopsagenturen "I Nöd och Lust" tillsammans. 

BETYG 3
Utgivningsdatum: 2018-06-11
Språk: Svenska
Speltid: 10 tim 22 min
Filformat: MP3
Filstorlek: 304,9 MB
ISBN: 9789176518564
Förlag: Bonnier Audio
Originaltitel: Vision in White
Översättare: Tove Janson Borglund
Uppläsare: Leining, Gunilla
Serie: Bröllopssviten
Min bok är en ljudbok från Storytel 💚💛💚

Sommarbokbingo hos Bokprat i Jönköping.

Den orangea färgen syns inget vidare när jag scannade in den.
Dessa böcker har jag läst, de sista har jag inte hunnit skriva om men det kommer.
Lite stolt att jag fixade allt.

Frida Moisto - Domino

En man påträffas död under mystiska omständigheter och kriminalinspektör Lisa Engström tar sig an fallet. Men hennes chef beordrar henne att vila – graviditeten gör jobbet för riskfyllt. Ändå hr hon svårt att släppa utredningen.  

Kort därefter får hon ett anonymt brev med ett gammalt fotografi som föreställer två unga flickor. De försvann spårlöst för snart trettio år sedan – och ingen vet vad som hände dem. Spåren tycks vara på väg att blekna, men snart står det klart att flickornas öde är tätt sammanbundet med de mord som sker nu.  

Ju närmare Lisa kommer sanningen, desto farligare blir det – inte bara för henne själv, utan också för dem hon svurit att skydda.   Lisa Engström är tillbaka i en tät och oförutsägbar kriminalroman där det förflutna kastar sin mörka skugga över nuet.

Domino är en ny rasande mordgåta med den motvilliga hjältinnan Lisa Engström och hennes kolleger på Jönköpingspolisen. Hämtat från Bokus



Jag köpte boken på Bokträff i Jönköping och läste den, givetvis för att Frida skriver bra, men också för att få ett kryss i bokbingot. Lisa är en fruktansvärt envis och jobbar vidare trots hon är höggravid, vilket inte är helt lyckat. Så har hon och pojkvännen Jonas en rejäl fnurra på tråden och han vill inte ens lyssna på henne. När man läser är det som två olika fall, en som Lisas kollegor löser och ett fall som Lisa försöker lösa, men vad som händer sen får ni läsa om. Boken är en riktig bladvändare och man kan verkligen inte sluta läsa. Jag tycker nästan det var den bästa boken i serien och jag vill läsa fortsättningen NU. 

BETYG 5
Utgivningsdatum: 2026-03-30
Mått: 229 x 34 x 154 mm
Vikt: 570 g
Format: Inbunden
Språk: Svenska
Serie: Lisa Engström
Antal sidor: 360
Förlag: Bokfabriken
ISBN: 9789180317153
Min bok är ett inköp på Bokprat i Jönköping 💙💜💙